„Zostań w domu i czytaj książki” Posted in: Blog

Bezprecedensowa sytuacja, której jesteśmy świadkami, spowodowała, że życie na ulicach zamarło; te osoby, które mają możliwość pracują zdalnie. Obecny problem często wymusza podejmowanie różnych decyzji, czasem w dość szybkim tempie, a towarzyszy temu wszystkiemu niepewność. Powyższe przypomniało mi o trzech książkach, które chciałabym polecić Czytelnikom bloga.

Nie jest łatwo dokonać wyboru tylko trzech książek spośród tych, moim zdaniem, wartych polecenia. Te ostatecznie wybrane nie dotyczą stricte zarządzania zasobami ludzkimi we współczesnym świecie, choć dotyczą ludzi. Refleksje wyniesione z poniższych pozycji mogą być pewną wskazówką, na to co jeszcze przed nami. To chyba jedyny ich wspólny mianownik.

Pierwsza z proponowanych pozycji to książka „Przeciw bogom. Niezwykle dzieje ryzyka” Petera Bernsteina, historyka. Poprzez jej wkład w rozumienie ryzyka myślę, że może ona spodobać się zwłaszcza tym, którzy interesują się rynkiem finansowym, choć nie tylko. Publikacja osnuta jest wokół ryzyka, a ryzyko jest przecież nieodłączną częścią naszego życia. Autor pokazuje rolę ryzyka w ewolucji społeczeństw i przypomina, że np. żadna analiza nie zmniejszy ryzyka do zera, ponieważ rzeczywistość zaskakuje. Książka ukazuje drogę przejścia od czasów wróżbitów oraz wyroczni aż po narzędzia do zarządzania ryzykiem, którymi dysponujemy obecnie. Moim zdaniem treści opisane w tej książce nabierają znaczenia zwłaszcza w warunkach niepewności.

Druga książka nosi tytuł „Impuls. Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia”. Współautorem jest Richard Thaler, ekonomista, laureat Nagrody Nobla w roku 2017, specjalizujący się w finansach behawioralnych. Drugim współautorem jest Cass Sunstein. W moim odczuciu jedną z jej zalet jest styl, w jakim została napisana: bardziej popularny niż naukowy, co niewątpliwie wpływa na rozszerzenie grona odbiorców.

Sięgając po tę pozycję miałam nadzieję, że dowiem się z niej, jakie decyzje podejmować, by być szczęśliwą (tak sugerował mi tytuł). Jak łatwo się domyśleć, podczas lektury nie znalazłam takiej odpowiedzi. Autorzy zwracali natomiast uwagę, że decydenci posiadający zupełną swobodę wyboru (bez tytułowych Impulsów”) mogą podejmować błędne i nieoptymalne decyzje. Autorzy przypominają, ze człowiek ulega różnorakim inklinacjom poznawczo-emocjonalnym i myśli heurystycznie. Z opracowania Czytelnik ma okazję się dowiedzieć m.in., w jaki sposób można zaprojektować środowisko wyboru, aby podjąć decyzję, która będzie miała pozytywne dla decydenta skutki.

Trzecia książka o policyjnym tytule: „Zbrodnie przyszłości. Jak cyberprzestępcy, korporacje i państwa mogą używać technologii przeciwko tobie” jest dla mnie wyjątkowa z wielu względów. Przede wszystkim dlatego, że podnosi świadomość, że teraz wszystko może być zhakowane. Autorzy ukazują ciemną stronę Intenetu i sposób, w jaki informacje publikowane w Internecie mogą być wykorzystane przeciwko nam. Zdaniem autora nie istnieje system, którego nie da się obejść. Zebrane sa wybrane problemy dotyczące rozwoju technologii. Moim zdaniem to pozycja must read dla każdego użytkownika Internetu (a więc dla każdego z nas). Poniekąd opracowanie to jest przestrogą dla osób bezrefleksyjnie korzystających  z nowoczesnych technologii.

Bibliografia

  • Bernstein P.L. (2017), Przeciw bogom : niezwykłe dzieje ryzyka, Wydawnictwo Kurhaus Publishing.
  • Goodman M. (2016), Zbrodnie przyszłości. Jak cyberprzestępcy, korporacje i państwa mogą używać technologii przeciwko tobie,  Wydawnictwo Helion.
  • Thaler R., Sunstein C. (2017), Impuls : jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia, Wydawnictwo Zysk i S-ka
« Wymiary kultur narodowych według Hofstede
Inaczej o rachunkowości »